Praca w branży motoryzacyjnej to duże wyzwanie. Przy projektowaniu nowych modeli pojazdów potrzeba maksymalnego skupienia – z samochodów będą korzystać ludzie, maszyny muszą być więc maksymalnie bezpieczne i odpowiednio przetestowane. We wspomnianej branży niezwykle pomocny jest audyt VDA (Verband der Automobilindustrie), którego nazwa pochodzi od stowarzyszenia przemysłu motoryzacyjnego. Zajmuje się ono m.in. badaniami skupiającymi się wokół maszyn.

Na czym polega innowacyjność audytu VDA?

Na tym, że zamiast korygować błędy poprodukcyjne, skupiamy się raczej na niwelowaniu ich już na etapie projektowania. Audyt opiera się na podręcznikach VDA, które umożliwiają bezproblemowe przejście przez fazy procesu oraz wyrobu. To ważne, by zapobiegać błędom na jak najwcześniejszych etapach, ponieważ wtedy można zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy (nie trzeba będzie też tracić energii na załatwianie dodatkowych pozwoleń).

Podręczniki VDA opierają się przede wszystkim na prewencji. Mądre zarządzanie etapami  przedprodukcyjnymi przyspieszy przejście przez wszystkie procesy. W branży motoryzacyjnej ma to szczególnie duże znaczenie, ponieważ przejście od projektu do gotowego wytworu trwa znacznie dłużej niż w innych branżach.

Jak wygląda audyt VDA?

Na początku każdy z uczestników otrzymuje oryginalne materiały szkoleniowe przetłumaczone z języka niemieckiego na język polski. Wszelkie zawarte w podręcznikach VDA zagadnienia są objaśnianie na bieżąco  przez profesjonalnych trenerów. W pierwszym etapie audytu omawia się kolejno różne metody zarządzania jakością, a także przeprowadza się analizę ryzyka. Już w tym momencie przy współpracy z trenerami jesteśmy w stanie wykluczyć wiele błędów. Częścią audytu VDA jest również  przyjrzenie się wymaganiom klienta – przy dokładnej interpretacji będzie można jeszcze na etapie projektowania dodać elementy do samochodu, zamiast później ulepszać go już po wprowadzeniu na rynek. Każda przeszkolona osoba otrzymuje oryginalny certyfikat wydawany przez VDA. Warto wiedzieć, że takie zaświadczenie jest uznawane na całym świecie – to z pewnością przyda się firmom, które nawiązują międzynarodowe kontrakty.

Autor: Mariusz Zakrzewski. Artykuł “Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu” powstał dzięki uprzejmości przedstawiciela firmy Team Prevent Poland sp. z o.o. z Pszczyny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here