Ile wynosi emerytura?

Wysokość emerytur jest jedną z kwestii, która ciągle przewija się na łamach gazet oraz portali internetowych. Podobnie jak średnie zarobki w naszym kraju, tak samo emerytury uważane są za niezbyt wysokie w porównaniu do innych krajów w Unii Europejskiej. Chociaż co pewien czas pojawiają się waloryzacje czy podwyżki, kwota, na jaką mogą liczyć emeryci o różnej przeszłości zawodowej, nie jest zbyt wysoka.

Przeciętne pieniądze vs jakość życia

Na najwyższe emerytury liczyć mogą osoby, które uzyskiwały duży dochód w swojej pracy zawodowej, lub te, które systematycznie oszczędzały samodzielnie czy też dzięki funduszom emerytalnym. Brak dobrze płatnej pracy oraz składek z przeznaczeniem na emeryturę skutkuje tym, że comiesięczne wypłaty z ZUS lub KRUS będą niewielkie – praktycznie zbyt niskie, żeby można było się komfortowo utrzymać. Przeciętne stawki przyznawane emerytom to 1700 zł na rękę, jednak spora grupa osób otrzymuje znacznie mniej. Wielu emerytów miewa przez to spore trudności z utrzymaniem się, zwłaszcza jeśli pojawiają się różne zdarzenia losowe, choroby itd.

Jak się starać o emeryturę?

Ile wynosi emerytura?Po zakończeniu pracy zawodowej należy przedłożyć do odpowiedniej instytucji dokumenty pozwalające na wyliczenie lat pracy i tym samym obliczenie wysokości emerytury. Dzięki temu już na samym początku wiadomo, ile wynosi emerytura i mniej więcej kiedy rozpocznie się jej wypłacanie. Osoby kończące pracę przedwcześnie mają możliwość sięgnięcia po tzw. świadczenia pomostowe, czy też świadczenia przedeemerytalne – oba wypłacane są przez te same instytucje. Pieniądze te są mniejsze niż późniejsza emerytura, ale gwarantują osobie odchodzącej z zakładu pracy pewien dochód umożliwiający zachowanie stabilności finansowej. Właściwe świadczenie będzie trafiało do danej osoby po przeliczeniach oraz dopełnieniu wszelkich formalności. Nieraz dzieje się to w ciągu tygodni, nieraz czekać trzeba kilka miesięcy.

Różnice i nierówności

Przeważnie więcej pieniędzy w związku ze świadczeniem emerytalnym otrzymują mężczyźni – wysokość średniej emerytury przyznawanej osobom płci męskiej jest wyższa od tej należnej kobietom o prawie 800 zł. Niezależnie jednak od płci, wszystkie świadczenia byłyby sporo wyższe, gdyby nie konieczność oddawania części należnych pieniędzy na różnego rodzaju składki i podatki. Między innymi dlatego prawdziwa wysokość emerytur okazuje się niewystarczająca do pokrycia potrzeb chorujących czy też ogólnie niezbyt zamożnych osób. Dla tych, którzy przed przejściem na emeryturę dorabiali w różnych miejscach, nie mieli zbyt stabilnego zatrudnienia, mogą to być bardzo małe pieniądze.

Czy warto być emerytem?

Przejście na emeryturę jest koniecznością, jednak w przypadku osób planujących swoją przyszłość może to być znacznie lepszy czas – wystarczy odprowadzać pieniądze na ten cel, korzystać z lokaty czy też funduszu emerytalnego. Oprócz tego, co zbiera się w sposób standardowy, dodatkowe kwoty są bardzo pożądane. W wielu przypadkach opłaca się też przejść na świadczenie przedemerytalne – można liczyć na lepsze warunki finansowe, a wkrótce ma wejść mniej korzystna zmiana.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here