Jak bezpiecznie ulokować swoje oszczędności? Jest to wyjątkowo skomplikowane pytanie. Odpowiedź uzależniona jest o wielu zróżnicowanych czynników.

Bezpieczeństwo na długie lata

Gdy szukamy bezpiecznej i pewnej inwestycji powinniśmy zdecydować się na założenie lokaty bankowej. Banki oferują swoim klientom dwa podstawowe typy lokat. Pierwszy z nich to lokaty krótkoterminowe. Trwają krócej niż rok. Drugi typ to lokaty długoterminowe. One trwają dłużej, nawet pięć lat.

O czym powinniśmy pamiętać, gdy decydujemy się na założenie lokaty bankowej?

Lokata daje nam w miarę pewny zysk, ale nie ma nic za darmo. W trakcie jej trwania nasze pieniądze są zamrożone. Gdy zdecydujemy się zakończyć lokatę przed upływem ustalonego terminu musimy liczyć się z utratą części zarobionych pieniędzy.

Gdy chcemy swobodnie dysponować zgromadzonym kapitałem, bez ryzyka utraty odsetek, to powinniśmy zdecydować się na założenie konta oszczędnościowego.

Stabilne obligacje

Innym sposobem na w miarę bezpieczne oszczędzanie jest zakup obligacji. Najpewniejsze są te emitowane przez rządy różnych państw. Kupując obligację w pewnym sensie kupujemy na własność kawałek danego kraju. Obligacje chronią nas przed niekorzystnym wpływem inflacji.

A co gdy dysponujemy większą ilością gotówki?

W takim przypadku warto zastanowić się nad zakupem nieruchomości. Niewielkie mieszkanie to doskonała lokata kapitału, która przez lata będzie przynosić nam dodatkowe zyski w postaci czynszu od lokatorów.

Ekstrawaganckie inwestycje

Możemy także zainwestować w antyki, rzadkie gatunki win, czy zabytkowe samochody… Rodzaj inwestycji powinien być dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb.

Zanim ulokujemy nasze oszczędności musimy się zastanowić na jak długo chcemy zamrozić nasz kapitał. Ile jesteśmy w stanie zaryzykować. I kiedy chcemy osiągnąć pierwsze zyski.

Dywersyfikacja gwarancją bezpieczeństwa

Mądrzy inwestorzy lokują swoje oszczędności w kilku różnych przedsięwzięciach. Dzięki temu minimalizują ryzyko poniesienia straty…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here