Wysokość emerytury przeważnie bywa uważana za zbyt niską. Pieniądze wypłacane w ramach tejże powinny wystarczyć na godne życie, ale nie każdy emeryt ma takie szczęście. W porównaniu do innych krajów, Polska ma dość niskie emerytury średnie, przez co wiele starszych osób ma poważne problemy z zapewnieniem sobie wyżywienia, opłat i np. leków bez sięgania po pomoc rodziny czy pożyczki.

Czy można wpłynąć na wysokość emerytury?

Emerytura bruttoKwota emerytury brutto przeważnie okazuje się nawet satysfakcjonująca, problem w tym, że na konto – bądź do ręki – trafia kwota netto. Ta jest uszczuplona o liczne opłaty, m.in. podatek, ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Konieczność potrącania pewnych sum z emerytury obniża ją niekiedy do zbyt niskiej wartości, przez co okazuje się niewystarczająca. Nie jest to tak dotkliwe w sytuacji, gdy emeryt jest np. jednym z członków rodziny i w razie problemów finansowych może liczyć na wsparcie dzieci, wnuków itd. Jeśli jednak jest to osoba samotna, co miesiąc pojawiają się kłopoty z przeżyciem do kolejnej wypłaty emerytury.

Gdzie liczy się emerytura brutto?

Dysproporcje między wysokością emerytury brutto a netto doprowadzają do nieco kuriozalnych sytuacji. Dane na temat średnich emerytur nie są aż takie pesymistyczne, tymczasem jeśli bierze się pod uwagę kwoty netto, obraz społeczeństwa wygląda dużo gorzej. Niestety kwota ta nigdzie się nie liczy lub bywa traktowana wybiórczo. Niekiedy zdarzają się podwyżki emerytur, które jednak są naliczane procentowo na zasadzie waloryzacji. Podwyżka jest najbardziej zauważalna u tych, którzy mają ogólnie dość wysoką emeryturę, a u osób z niską podstawą podwyżkę stanowi kilka złotych, więc jest to żadna różnica. Z tej też przyczyny większość emerytów, którzy miesięcznie otrzymują kwoty niższe niż 1500 zł, musi podejmować dodatkową pracę.

Co może emeryt?

Gdy emerytura brutto jest zbyt niska, trzeba pozyskiwać środki w inny sposób. Emeryci mogą dorabiać, ale są limitowani przez pewną kwotę dochodu – jej  przekroczenie nie jest legalne i trzeba tak organizować sobie pracę, by do takiej sytuacji nie doszło. Jeśli osoba będąca na emeryturze jest sprawna i w pełni władz umysłowych, może zajmować się dowolnym dorywczym zajęciem. Co prawda robi to zamiast wypoczywać, ale niekiedy w ten sposób rodzi się prawdziwa pasja lub pojawia się pierwsza okazja do realizowania swojego hobby. Przeważnie podejmowane są dość lekkie prace, na przykład ogrodnictwo, prowadzenie bloga, szydełkowanie, robienie odzieży na drutach, gotowanie, elementy stolarki użytkowej i dekoracyjnej. Wielu emerytów podejmuje się podobnej pracy, jaką wykonywali wcześniej, ale w dowolnych godzinach. Robią to, co lubią, więc mogą nieco dorobić i dzięki temu zwiększyć środki finansowe, jakimi dysponują w ciągu miesiąca – niekiedy udaje się np. zorganizować sobie wakacje. Czy jednak emerytura nie powinna być czasem, w którym można swobodnie wypoczywać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here