Samodzielna firma ma, jak każdy inny rodzaj działalności, swoje plusy i minusy. Plusem jest oczywiście duża swoboda, jaką dysponuje przedsiębiorca, pełna decyzyjność, brak osób narzucających własną wizję. Są też wady – wśród nich można wymienić np. konieczność świetnego zarządzania czasem, bo bardzo wiele jednoosobowych projektów upada z powodu zbyt mało silnej woli i nieumiejętności zdyscyplinowania się.

Bądź dla siebie surowym szefem

Działalność jednoosobowaGdy brakuje jakiegokolwiek zwierzchnika, niezwykle łatwo popaść w rozleniwienie, zacząć odkładać rzeczy na później, ignorować ważne sprawy czy też terminy. Na początku są to niewielkie obsunięcia czasowe, zaniedbania, później dochodzi do wybaczania sobie coraz większej ilości niedociągnięć. Jeśli ten stan się utrzyma, najprawdopodobniej nie ma co myśleć o osiągnięciu zysków na dłuższą metę. Działalność jednoosobowa wymaga od prowadzącej ją osoby dużej dokładności, bo inaczej problemy i błędy będą się nawarstwiać, przez co firma straci w oczach klientów i nie będzie dla nich atrakcyjna w obliczu konkurencji. Nie ma nikogo, kto doglądałby terminów czy właściwej realizacji obowiązków ani kto weryfikowałby jakość wykonywanych zadań.

Wielofunkcyjność

Ponieważ działalność jednoosobowa bywa tak samo wymagająca, jak zarządzanie małym przedsiębiorstwem, często wymaga kontaktu z klientami oraz przeprowadzania rozliczeń finansowych, osoba ją prowadząca musi posiadać rozliczne umiejętności i talenty. Nie można lekceważyć ani nauki języków, ani przedmiotów ścisłych, ani jakichkolwiek ćwiczeń praktycznych przygotowujących do zawodu. Wszystko może przydać się podczas prowadzenia swojej własnej firmy.

Istotne na początku i później – formalności

Planując założenie działalności jednoosobowej, trzeba również zająć się przygotowywaniem dokumentów i załatwianiem spraw w odpowiednich urzędach, żeby np. uzyskać NIP i REGON. Na początku może być tego dość dużo, do tego są to zupełnie nowe sprawy, które wymagają wdrożenia się czy też znajomości pewnych zagadnień prawnych. Niekiedy osoba początkująca potrzebuje w tym momencie wsparcia – na szczęście nietrudno o pomoc zwłaszcza w internecie, gdzie da się znaleźć dokładne poradniki wszystkich niezbędnych czynności. Także późniejsze etapy działalności młodego przedsiębiorcy wymagają regularnych wizyt w urzędach, przemierzania tysięcy ścieżek przy załatwianiu spraw, wykonywania telefonów i pisania maili.

Pomyśl o pomocnikach

W uzasadnionych przypadkach nawet przy jednoosobowej działalności można polegać na innych osobach. Można na przykład korzystać z pomocy księgowego, zwłaszcza na początku lub jeśli rodzaj pracy wymaga ciągłego jeżdżenia, kontaktu z klientami. Ktoś, kto zrealizuje „papierkową robotę”, wykona rozliczenia czy zajmie się finansami nie musi stać się regularnym współpracownikiem. Nie trzeba zatrudniać takiej osoby, można jednak podpisać umowę o dzieło lub zlecenie. Takie rozwiązania często stosowane są w wielu mikrofirmach i sprawdzają się całkiem nieźle.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here