Obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej objęci są wszyscy przedsiębiorcy. Kwota, po której przekroczeniu pojawia się obowiązek posiadania tego urządzenia to 20 000 zł obrotu.

Niektórych branż ten limit nie dotyczy i właściciele firm muszą zaopatrzyć się w kasę już od samego początku świadczenia usług lub sprzedaży towarów. Są dwa rodzaje urządzeń rejestrujących sprzedaż. Niestety, nie wszyscy o tym wiedzą. Możemy zdecydować się na zakup popularnej kasy fiskalnej lub drukarki fiskalnej.

Obydwa urządzenia fiskalne pozornie są bardzo do siebie podobne. Jest to podobieństwo zewnętrzne. Czym cechują i czym różnią się te dwa sprzęty? Z pewnością sposobem obsługi oraz przeznaczeniem.

Kasy fiskalne służą do obsługi sprzedaży detalicznej, czyli wystawiania paragonów. Do jej obsługi potrzebny jest jedynie sprzedawca. Jest ona idealnym rozwiązaniem dla małych oraz średnich punktów handlowych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie użytkowania jej w większych przedsiębiorstwa. Sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej odbywa się bezpośrednio przez jej obsługę, jak np. podczas używania kalkulatora. Używając tego urządzenia nie możemy prowadzić sprzedaży pośredniej przez program komputerowy. Zaletą kas fiskalnych jest ich niska cena. Nie ma również potrzeby zakupu komputera do jej obsługi. Niestety nie ma możliwości podglądu bezpośrednio na kasie danych zawartych w komputerze, wystawiania faktur VAT bezpośrednio z kasy oraz stosowania automatycznych systemów promocyjnych.

Drukarki fiskalne to urządzenia wymagające posiadania komputera oraz programu sprzedażowego. Podobnie jak kasy fiskalne przeznaczone są do prowadzenia sprzedaży i wystawiania paragonów. To rozwiązane stworzone jest głównie dla punktów sprzedażowych o bardzo rozbudowanym asortymencie (do kilkudziesięciu tysięcy rodzai towarów). Urządzenie to umożliwia wystawianie faktur VAT. Do uruchomienia tego systemu wymagane jest połączenie drukarki z komputerem, sprzedawcą oraz specjalnym programem. Dzięki temu połączeniu możliwe jest również natychmiastowe rejestrowanie rozchodu towarów z magazynu. W przypadku kasy zmiany te notowane są dopiero po odczytaniu zapisu z kasy poprzez program magazynowy. Dodatkowo oprócz każdorazowej aktualizacji stanu magazynu takie połączenie drukarki z komputerem umożliwia wgląd w aktualny stan magazynu. W przeciwieństwie do poprzedniego rozwiązania na tym urządzeniu można zapisać i zastosować promocje i rabaty, które naliczają się automatycznie podczas płatności. Niestety drukarki fiskalne są dużo droższymi urządzeniami niż kasy fiskalne. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here