perfekcjonizm - czy to wada?

Wiele osób na rozmowie kwalifikacyjnej w odpowiedzi na pytanie o swoje wady, wymienia perfekcjonizm. Czy to faktycznie wada? Większość ludzi traktuje perfekcjonizm jako zaletę, bo przecież dbanie o drobiazgi to nic strasznego, wręcz przeciwnie. Jest to ogromna zaleta. Niby tak, ale co jeśli popadniemy w przesadny perfekcjonizm? Czy to na pewno zdrowe podejście do życia i pracy?

Jakie są zalety perfekcjonizmu?

Perfekcjonizm zazwyczaj kojarzy nam się z cechą pozytywną. Osoby, które są perfekcjonistami podejmują się zadania i realizują je do końca, aż efekt będzie ich satysfakcjonował. Taka osoba posiada wiedzę i umiejętności, które pozwalają krok po kroku realizować swój cel. Skupia się również na drobnostkach, które w efekcie mogą zniszczyć cały plan.

Czy praca z perfekcjonistą posiada jakieś wady?

Perfekcjonizm może wynikać z różnych przyczyn. Czasami jest to zaniżona samoocena, a czasami strach przed krytyką. Perfekcjonistą możemy się stać również w sytuacji, kiedy boimy się doświadczyć porażki. Często nawet boimy się podjąć jakiekolwiek działania, jeżeli podejrzewamy że coś się może nie udać.

Perfekcjonista jeżeli wie, że coś nie zrobi idealnie, to nie zabiera się za to w ogóle. Przez to traci wiele szans, na rozwój. Na pierwszy rzut oka, osoba nadmierne perfekcyjna nie jest problematyczna, czy podejrzana. Wydaje się być normalna, ale w głębi męczy się ze sobą. Ze swoimi dylematami.

Przeczytaj też: http://www.makeaconnection.pl/zasilek-dla-bezrobotnych-komu-przysluguje/

Praca z perfekcjonistą, nie jest prostym zadaniem. Nie tylko dla przełożonego, ale głównie dla współpracowników. Takiej osoby nie da się namówić do mniej skutecznej metody wykonywania swoich obowiązków, czy do pominięcia nieważnego szczegółu dla całości projektu.

Perfekcjonista nie jest w stanie zaakceptować błędu, dlatego stara się nie mylić. Jeśli nie czuje się idealny we wszystkich, zamyka się i demotywuje.

Jak walczyć z nadmiernym perfekcjonizmem?

Jeżeli sami dostrzegamy, że coś jest nie tak z naszym zachowaniem, powinniśmy na początku przestać być wobec siebie tak krytyczni. Nie powinniśmy wyznaczać sobie celów, którym nie jesteśmy w stanie sprostać. W większości przypadków lepiej odpuścić. Jeżeli nam się nie udaje, powinniśmy udać się na konsultację do psychologa.

Źródło: https://praca-enter.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here