Dowód osobisty jest bardzo ważnym dokumentem, który służy do identyfikacji tożsamości. Posługujemy się nim w wielu różnych sytuacjach, między innymi w urzędach, na poczcie, w banku. Najlepiej na niego uważać, aby nie wpadł w niepowołane ręce. Co jednak zrobić wtedy, gdy dowód zostanie skradziony?

Skradziony dowód osobisty nie wróży niczego dobrego. Może być on wykorzystany w szeregu różnych celów, na przykład złodziej może podpisać na nas różne umowy, inne zagrożenie to pożyczka od ręki przez internet lub nawet stacjonarnie, dlatego możemy narazić się na spore problemy. Aby im zapobiec, powinniśmy jak najszybciej zgłosić fakt kradzieży odpowiednim służbom.

Kradzież dowodu osobistego zgładzamy na policji. Tam policjant przygotuje odpowiedni dokument – protokół potwierdzający kradzież oraz zaświadczenie, że doszło do kradzieży. Zaświadczenie to będzie nam bardzo pomocne przy poświadczaniu tożsamości bez dowodu osobistego.

Także powinniśmy powiadomić o kradzieży dokumentów inne urzędy. W przypadku dowodu osobistego powinien być to urząd gminy, ale niekoniecznie musi być to urząd, który wydał dokument. Możemy udać się do każdego urzędu, gdzie zgłosimy fakt zaginięcia dowodu osobistego.

Ponadto warto udać się do banku, aby tam zastrzec swój dowód, a także karty, gdy one również okazały się łupem złodzieja. Możemy zastrzec dowód w dowolnym banku, dlatego nie musi być to bank, z którego usług aktualnie korzystamy. W ten sposób nie będzie możliwa pożyczka od ręki udzielona na skradziony dowód, ponieważ banki i inne instytucje sprawdzają informacje w specjalnych bazach. Oczywiście, może zdarzyć się, że pożyczka zostanie udzielona przez firmę, która nie weźmie tych danych pod uwagę. W takich sytuacjach prawo stoi po naszej stronie.

Podsumowując, jeżeli będziemy ofiarą kradzieży i zniknie nasz dowód osobisty, pamiętajmy o tym, żeby jak najszybciej zgłosić ten fakt odpowiednim urzędom i instytucjom. Udajmy się na policję, do urzędu gminy oraz do banku, aby dokonać powiadomienia o kradzieży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here