Podejmując decyzję o założeniu własne firmy, mamy do przemyślenia ogromną ilość zagadnień. Każda decyzja niesie za sobą inne konsekwencje i każda decyzja wpływa na poszczególne obszary realizacji projektu. Jednak każda z tych decyzji nieuchronnie prowadzi do jednego pytania – jak sfinansować działalność, aby móc ruszyć z impetem?

Skąd wziąć środki nie mając szansy na dofinansowanie lub gdy jest ono niewystarczające? Gdzie szukać wsparcia finansowego, jeśli żaden z projektów unijnych nie obejmuje naszej działalności? W końcu gdzie znaleźć fundusze dla własnego biznesu, jeśli znane nam dotąd możliwości nie dały efektów? W sytuacji, gdy mamy pełne przeświadczenie o słuszności naszego biznesplanu, możemy spróbować zasięgnąć wsparcia tzw. aniołów biznesu.

Na czym polega wsparcie przez aniołów biznesu?

Aniołowie biznesu to najczęściej ludzie o pokaźnym zapleczu finansowym mający dodatkowo wiedzę i doświadczenie w różnych obszarach biznesu. Nierzadko są to osoby z powodzeniem prowadzące własne firmy i nierzadko również, wspierające kilku świeżych przedsiębiorców jednocześnie. Jeżeli anioł biznesu zauważy potencjał w twoim pomyśle na biznes, masz szansę na uzyskanie nawet do 100% potrzebnej ci kwoty. Jakie zyski ma z tego anioł biznesu? Nie musisz się martwić – twój biznes nadal pozostaje twój. Korzyścią anioła biznesu w twoim przedsiębiorstwie jest najczęściej możliwość otrzymywania dywidenda. Drugą możliwością jest zysk wynikający z udziałów w firmie, ale ich wysokość zawsze zależy od waszych pierwotnych ustaleń.

Anioł biznesu to nie tylko wsparcie finansowe

Korzyścią wynikającą ze wsparcia anioła biznesu jest nie tylko kapitał, pozyskany na rozwój. Aniołowie biznesu wspierają przedsiębiorstwa na różnych etapach ich rozwoju – ta forma dofinansowania działalności nie dotyczy wyłącznie start-upów. Kolejną niezaprzeczalną korzyścią jest także możliwość uzyskiwania cyklicznego wsparcia biznesowego i merytorycznego. Z reguły aniołowie biznesu decydują o zasilaniu takich przedsiębiorstw, które są zgodne z ich wiedzą lub zainteresowaniami czy doświadczeniem. Tym samym, zapraszając anioła biznesu do własnej firmy, zyskujesz także mentora, który chętnie udzieli ci cennych wskazówek w obszarach, w których dopiero zdobywasz wiedzę. Dla anioła biznesu, podobnie jak dla ciebie ważne jest, aby twój biznes dynamicznie się rozwijał i rósł w siłę.

Jak dotrzeć do aniołów biznesu?

Znalezienie anioła biznesu nie jest co prawda zadaniem błahym i banalnie łatwym. Przede wszystkim musisz zadbać o solidny biznesplan, zanim zdecydujesz się zaprezentować swój pomysł potencjalnym inwestorom. Kolejnym krokiem jest dotarcie do instytucji, które są w stanie skontaktować cię z twoimi potencjalnymi aniołami biznesu. Firm wspierających przedsiębiorstwa w uzyskiwaniu finansowania ich biznesu znajdziesz na rynku wiele. Pozyskiwanie kapitału jest żmudne, czasochłonne i wymagające dużej wytrwałości i cierpliwości. Jeśli jednak wykażesz się wystarczającą determinacją istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że zdobędziesz niezbędne do rozkręcenia biznesu środki i rozwiniesz wymarzoną, własną firmę.

Źrodło: ASA S.A. – Doradztwo gospodarcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here