Poprawnie napisany list motywacyjny jest połową sukcesu i może dać Ci przewagę nad innymi kandydatami. Zasady pisania listu motywacyjnego nie są tak rygorystyczne jak reguły tworzenia CV – możemy sobie pozwolić na większą swobodę i samemu zdecydować, które informacje przekażemy pracodawcy. Stosując się do poniższych wskazówek z pewnością Twoja aplikacja będzie się wyróżniała wśród innych.

Wstęp

Na samym początku zaadresuj list motywacji do konkretnej osoby – pracodawcy, firmy lub osoby prowadzącej rekrutację pracowników. Jeżeli nie znasz osoby zajmującej się przeprowadzaniem rozmów o pracę, zadzwoń do firmy i poproś o dane. Kolejną informacją, którą musisz podać jest stanowisko o które się ubiegasz. Jeżeli odpowiadasz na ogłoszenie, odnieś się do niego i wskaż, gdzie się ukazało.

Nie przepisuj informacji z CV

Najważniejsze jest, aby nie przepisywać informacji z CV do listu motywacyjnego. Tego rodzaju powtórki mogą oznaczać, że nie masz nic ciekawego do przekazania, albo nie wiesz jaki jest cel pisania listu motywacyjnego. Daj się poznać pracodawcy od jak najlepszej strony i po prostu rozwiń najważniejsze elementy mieszczące się w CV. Warto podkreślić wszelakie osiągnięcia czy cenione umiejętności.

Uzasadnij swój wybór

Kolejnym krokiem jest uzasadnienie wyboru miejsca pracy. W tym celu dobrze jest poszukać informacji na temat firmy, które można wykorzystać, aby wykazać się znajomością przedsiębiorstwa. Odnieś się także do stanowiska pracy – zaznacz, dlaczego akurat chcesz się tym zajmować. Jest to szczególnie istotne wtedy, kiedy zmieniasz branżę. W tej sytuacji uzasadnienie jest bardzo ważne i możesz mieć pewność, że na rozmowie rekrutacyjnej pracodawca zapyta Cię o to. Dobrą praktyką jest także wzmianka o tym, dlaczego szukasz/zmieniasz pracę, pamiętaj, aby negatywnie nie wypowiadać się o poprzednim stanowisku i pracodawcy.

Dlaczego Ty

W kolejnym akapicie napisz, dlaczego właśnie Ty jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko. Pamiętaj, aby skupiać się przede wszystkim na faktach i konkretach. Nie pisz, że jesteś kreatywny. O wiele lepiej jest wspomnieć o projekcie, gdzie musiałeś wykazać się bogatą wyobraźnią. Ogólniki nie są mile widziane, zdecydowanie warto skupić się na przykładach, aby pracodawca miał potwierdzenie, że faktycznie kreatywność jest Twoją mocną stroną.

Formatowanie

List motywacyjny powinien zostać zredagowany w takim samym stylu jak CV – jednolita czcionka i wielkość liter. Niech te dwa dokumenty będą ze sobą spójne, pokaż, że dbasz o estetykę i szczegóły. Pamiętaj, aby list motywacyjny nie był dłuższy niż strona A4 – nikt nie ma czasu na czytanie długich elaboratów. Plik zapisz w formacie pdf, aby mieć pewność, że pracodawca otworzy dokument i będzie on prawidłowo wyglądał.

CV i list motywacyjny są Twoimi wizytówkami i to od nich zależy jakie pierwsze wrażenie zrobisz na potencjalnym pracodawcy i zostaniesz zaproszony na rozmowę rekrutacyjną. Powyższe wskazówki z pewnością pozwolą Ci przygotować profesjonalne dokumenty aplikacyjne.

Źródło: Thebluark.com – portal z ogłoszeniami o pracę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here