Umowa o dzieło kto płaci podatek

Umowa o dzieło to jedna z najczęściej spotykanych umów w związku z różnymi pracami dorywczymi – reguluje kwestie wynagrodzenia, terminu wykonania dzieła, pozwala ustalić zasady realizacji pracy i przydaje się głównie w związku z ewentualnymi problemami pojawiającymi się pod koniec współpracy. Z umową tego rodzaju wiąże się też inna istotna kwestia – opodatkowanie. Warto wiedzieć, po czyjej stronie leży rozliczenie się z Urzędem Skarbowym.

Specyficzny typ umowy

Umowa o dzieło kto płaci podatekPrzedmiotem najbardziej interesującym w całej umowie o dzieło jest wspomniane dzieło, czyli coś, co tworzy wykonawca w procesie produkcyjnym. Dziełem może być np. strona internetowa, artykuł do gazety, podkład muzyczny bądź opracowanie naukowe. Po wykonaniu zlecenia wypłacana jest określona kwota, która stanowi przychód wykonawcy. Przychód musi zostać opodatkowany i w tym momencie rzec się trochę komplikuje. Rozliczanie się z Urzędem Skarbowym, zwłaszcza dla osób początkujących, nie jest prostą czynnością. Nie zawsze wykonawca musi samodzielnie odprowadzać podatek i dokonywać rozliczeń. Kluczowy jest tzw. PIT. Zainteresowani mogą poczytać odpowiednią ustawę, w której zostało szczegółowo określone, po czyjej stronie leżą całe trudy rozliczenia się z fiskusem. Nie jest to jednak nic stałego – niekiedy robi to wykonawca, innym razem zlecający. Różnice wynikają z tego, kim jest zleceniodawca (osobą prywatną czy firmą), jak również z wysokości przychodu, na jaki opiewa umowa.

Współpraca z firmą

Współpracując z firmą na umowę o dzieło, podatek płaci firma – jest to więc spora wyręka dla tych, którzy dopiero zaczynają prowadzenie własnej działalności i nie orientują się jeszcze w wielu kwestiach finansowych. Firma, zlecająca wykonanie konkretnego dzieła, jest w takim układzie płatnikiem. Suma wpłacana na konto wykonawcy musi zostać pomniejszona o odpowiednią kwotę, którą może być zaliczka na podatek dochodowy (dla zleceń wartych powyżej 200 zł) lub zryczałtowany podatek dochodowy (mniej niż 200 zł). Każda z tych kwot musi zostać przekazana do Urzędu Skarbowego, przy czym wykonawca nie martwi się o nic, jedynie o terminowe uzyskanie swojego wynagrodzenia.

Współpraca z prywatnym zleceniodawcą

Nie zawsze to firma będzie zlecać wykonanie dzieła. Może zdarzyć się też współpraca z inną osobą prywatną bez zarejestrowanej działalności gospodarczej. W tej sytuacji również należy spisać umowę o dzieło, przy czym konieczność właściwego rozliczenia się z przychodu pozostaje po stronie zleceniobiorcy. Obowiązkiem w tym przypadku jest złożenie w terminie odpowiedniego zeznania podatkowego, wyliczenia podatku i dokonania wpłaty do Urzędu Skarbowego. Nie wyróżnia się tutaj mniejszej lub większej kwoty tak jak miało to miejsce w związku ze współpracą z firmą.  Zleceniodawca jest zwolniony z jakichkolwiek formalności. Jego rola kończy się w momencie wypłaty wynagrodzenia za dobrze wykonane dzieło, co oczywiście musi zostać zrealizowane w terminie wynikającym z umowy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here