Studia lotnicze

Od 2005 roku na polskich uczelniach można studiować lotnictwo. Ten kierunek jest spełnieniem marzeń wszystkich osób pasjonujących się lataniem, mechaniką maszyn latających, budową silników i podobnymi zagadnieniami. Studia gwarantują możliwość realizacji ogólnych zajęć oraz zrobienia specjalizacji, dzięki której będzie łatwiej znaleźć pracę w firmach ceniących sobie profesjonalistów w wąskim zakresie.

Wiedza ogólna

Studia lotniczePlanując podjęcie tego rodzaju studiów, warto poświęcić czas nauki w szkole średniej na skupienie się na przedmiotach ścisłych – głównie matematyce i fizyce. To solidna podstawa, która na pewno przyda się w dalszych etapach edukacji, zwłaszcza przy wybraniu specjalizacji związanej z mechaniką, grafiką inżynierską. Nie powinno się bagatelizować jednak reszty przedmiotów, zwłaszcza punktowanych, bo studia lotnicze są dość rzadko spotykanym kierunkiem i co roku o przyjęcie stara się sporo kandydatów. Warto mieć na uwadze konieczność ciężkiej pracy umysłowej od samego początku, gdyż przed wszystkimi osobami kończącymi te studia stoją poważne wyzwania zawodowe. Między innymi z tego właśnie powodu wspomniany kierunek przeważnie wybierany jest przez prawdziwych pasjonatów, oczekujących nie tylko korzyści finansowych, ale także możliwości samorealizacji w ciekawym zawodzie, robienia czegoś dla innych itd.

Co czeka studentów?

Program studiów lotniczych skupia się na wspomnianych przedmiotach: matematyce i fizyce, oprócz tego pojawia się tam sporo zagadnień mechanicznych i graficznych. Dochodzi również poszerzanie wiedzy praktycznej po określeniu swojej specjalizacji. Możliwe specjalizacje to na przykład awionika, pilotaż, samoloty i śmigłowce. Studenci poznają budowę i wyposażenie samolotów, uczą się ich funkcji oraz działania poszczególnych elementów, z których składają się te maszyny, ćwiczą korzystanie z urządzeń stosowanych w lotnictwie, pilotują samoloty i wykonują wiele innych rzeczy. Na pewno nie jest łatwo, ale pomyślne przechodzenie kolejnych etapów nauki zwiększa wiedzę teoretyczną i praktyczną, stanowiąc jednocześnie kompleksowe przygotowanie do podjęcia pracy zawodowej tuż po zakończeniu studiów.

Czy są to studia dla każdego?

Zdecydowanie nie. Studia lotnicze powinny rozważać wyłącznie osoby z pasją, które nie boją się ciężkiej pracy od początku do końca edukacji. Wielu próbuje, do końca wytrzymują nieliczni, bo jest spora presja, a podejmowanie kolejnych wyzwań weryfikuje możliwości studentów tak samo, jak będzie je później weryfikowało życie. Ci, którzy są naprawdę zdeterminowani i pewni swojego wyboru, mogą jednak liczyć na wyjątkowo ciekawy zawód, z którego będą dumni. Do tego dochodzi też możliwość uzyskania sporego wynagrodzenia, zwłaszcza przy posiadaniu cennej, wąskiej specjalizacji np. w lotnictwie cywilnym lub w zakładach zajmujących się konstruowaniem coraz to lepszych i wydajniejszych maszyn latających. Na większości polskich uczelni studia lotnicze to konieczność spędzenia 7 semestrów na ciężkiej, ale satysfakcjonującej pracy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here