Osoby, które od dłuższego czasu pracują w zawodzie programisty i mogą pochwalić się wysokimi kompetencjami, często zastanawiają się, czy nie zdecydować się na założenie własnej działalności gospodarczej. Nie każdy bowiem dobrze znosi pracę w korporacji, bywa, że programista nie jest usatysfakcjonowany z wynagrodzenia, chce być niezależny i zajmować się projektami zgodnymi z jego preferencjami. Warto jednak zaznaczyć, że zarówno praca na etat, jak i freelance mają swoje blaski i cienie, dlatego decyzja o założeniu własnej działalności powinna być dokładnie przemyślana i skonfrontowana z indywidualnymi potrzebami.

Dlaczego programista chce założyć własną firmę?

Oczywiście głównym powodem, dla którego programista  chce zdecydować się na założenia własnej działalności jest możliwość uzyskania wyższych zarobków. Osoba samozatrudniona na własną rękę rozlicza się z ZUS-em i urzędem skarbowym. Może rozliczyć faktyczne koszty uzyskania przychodu, które ponosi w związku z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą (od podatku można odliczać wszystkie zakupy i opłaty), a to z kolei znacząco pomniejsza odprowadzany podatek i sprawia, że więcej pieniędzy zostaje w kieszeni. Freelance to także ogromny komfort i niezależność. Bycie samemu sobie szefem pozwala na swobodę, samodzielne decydowanie o porze pracy i porządku wykonywanych obowiązków, praca zdalna nie zobowiązuje do eleganckiego ubioru, unika się stresu związanego z kontrolą przełożonych, a także męczącego gwaru korporacji. Można również realizować projekty, które będą najbardziej opłacalne i zgodne z preferencjami. Niestety własna działalność gospodarcza ma również kilka minusów – nie przysługuje w niej urlop płatny, więc jeśli przedsiębiorca nie pracuje – nie zarabia. Podobnie jest z urlopem macierzyńskim, wychowawczym czy zwolnieniem chorobowym. Freelancer opłaca niższe składki emerytalne, przez co wysokość jego emerytury również jest niewysoka. Warto także pamiętać, że w przypadku własnej działalności trzeba samodzielnie zabiegać o zlecenia, dbać o formalności, a także być zorganizowanym i zmotywowanym.

Etat programisty – stabilne zatrudnienie

Praca na etacie to przede wszystkim stabilizacja, regularne wynagrodzenie oraz wszystkie świadczenia socjalne. Pracodawca odprowadza wszelkie składki, zapewnia sprzęt, a niekiedy nawet częściowo finansuje koszty dojazdów. Firmy oferują również ciekawe benefity, prywatną opiekę medyczną oraz możliwość uczestnictwa w szkoleniach i dofinansowanie do studiów podyplomowych. Dodatkowo dobry programista to osoba rozchwytywana na rynku pracy, może więc liczyć na wiele ciekawych propozycji, a pracodawcy będą chcieli go zatrzymać, oferując podwyżki. W przypadku zawodu programisty warto zwrócić uwagę na coś jeszcze – projekty informatyczne bardzo często są dużymi przedsięwzięciami, które długookresowej wymagają współpracy wielu specjalistów. Przykładowo programista C++ jest jedynie częścią zespołu, który tworzy nawet kilkadziesiąt osób, dlatego zdecydowanie lepiej będzie pracować mu na etacie.

Źródło: TeamQuest.pl – Praca IT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here