Co to jest upadłość konsumencka

O upadłości konsumenckiej z pewnością słyszała większość osób. Praktycznie co chwile słyszy się, że ktoś ją ogłasza i bankrutuje. Upadłość konsumencka dotyczy przeważnie zwykłych ludzi, którzy do pewnego momentu radzili sobie ze spłatą swoich zobowiązań. Czasem zdarza się też tak, że ogłaszają ją ludzie z pozoru zamężni. Czym tak właściwie jest upadłość konsumencka i jak się ją ogłasza?

Czym jest upadłość konsumencka?

Najprościej mówiąc, jest to postępowanie w sądzie, które skierowane jest tylko do osób prywatnych, które są niewypłacalne. W momencie, gdy konsument nie jest w stanie spłacać swoich zobowiązań finansowych, bo np. jego wynagrodzenie jest zbyt niskie lub z powodu choroby nie może pracować, ma prawo ogłosić upadłość. Celem ogłoszenia upadłości jest przede wszystkim oddłużenie z całego lub też części zadłużenia. Daje to szansę kredytobiorcy, aby wyszedł na prostą i zaczął „nowe życie” wolne od wezwań do zapłaty i komorników, którzy pukają do drzwi.

Do kogo skierowana jest upadłość konsumencka?

Jak już wspomnieliśmy, upadłość konsumencką mogą ogłosić osoby prywatne, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz nie są częścią spółki. Aby to zrobić, dłużnik musi wnieść sprawę w sądzie. Wniosek może złożyć on, a także jego wierzyciel, któremu dłużny jest pieniądze. Podczas sprawy w sądzie dłużnik musi udowodnić swoją niewypłacalność oraz to, że nie jest w stanie spłacić całego lub części swojego długu.

Dłużnik może skorzystać z pomocy kancelarii prawnej, która poprowadzi go przez cały proces ubiegania się o ogłoszenie upadłości i tym samym zwiększy jego szansę na wyrok, który będzie korzystny dla dłużnika. Podczas rozprawy sąd decyduje o tym, czy umorzona zostanie jedynie część długu, czy jego całość. Może także nakazać sprzedanie mienia w celu uregulowania zadłużenia. Oznacza to, że możemy być zmuszeni wyrokiem sądu do tego, aby sprzedać auto lub mieszkanie.

Upadłość konsumencka – konsekwencje

Osoba, która ogłosiła upadłość konsumencką, może odetchnąć z ulgą jednak czy do końca? Niestety musi się on także liczyć z konsekwencjami swoich decyzji. Jeśli konsument np. bezpodstawnie rzuci swoją pracę zarobkową, może dać pretekst do tego, aby umorzyć całą sprawę. Przez to niemożliwe będzie oddłużenie w przyszłości.

Dobrą wiadomością jest to, że konsument zostaje skreślony z rejestru KRD, co daje mu pewnego rodzaju „nowy start”.

Osoba z ogłoszoną upadłością konsumencką traci także prawa do zarządzania swoim majątkiem, który zostaje przekazany syndykowi.

Alternatywa dla upadłości konsumenckiej

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej powinno być dla dłużnika ostatecznością. Zanim się na to zdecydujesz, zastanów się na tym, jak możesz spłacić swój dług. Podejmij negocjacje z wierzycielem i zasięgnij porady doradcy https://splatapozyczek.pl/kredyt-oddluzeniowy/. Gdy widzisz, że nie radzisz sobie z długami, reaguj jak najszybciej. Ubiegaj się o konsolidację lub kredyt oddłużeniowy. Jeśli w odpowiednim czasie weźmiesz sprawy w swoje ręce, to masz duże szanse na to, że wyjdziesz z długów bez ogłaszania upadłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here