Pomoc w dostosowaniu powierzchni biurowej, czyli spaceplan w praktyce

0

Idealna organizacja powierzchni biurowej jest niezwykle skomplikowanym zadaniem. I choć na początku wydaje się, że im większa przestrzeń, tym łatwiej ją zaaranżować. W rzeczywistości – funkcjonalne biuro wymaga nie tylko doskonałej znajomości trendów, ale także doświadczenia w projektowaniu i wyposażaniu tego typu wnętrz. W ich przypadku doskonale sprawdza się także przygotowany jeszcze przed rozpoczęciem gruntownego remontu spaceplan, który zaprezentuje możliwości danego pomieszczenia oraz najlepsze dla niego rozwiązania architektoniczne.

Palety z tworzyw sztucznych

0

Palety z tworzyw sztucznych są bardzo dobrą alternatywą dla powszechnie stosowanych palet drewnianych. Coraz większa troska o środowisko naturalne oraz rozwój produktów z tworzywa sztucznego ogromnie wpłynęły na wzrost zainteresowania paletami plastikowymi. Palety z tworzyw sztucznych nie tylko dorównują paletom drewnianym, ale pod wieloma względami je po prostu przewyższają.

Dodatkowy urlop macierzyński

0

Poza standardowym, przyznawanym po urodzeniu dziecka okresie urlopu macierzyńskiego, można skorzystać również z drugiego takiego okresu – jest to tzw. dodatkowy urlop macierzyński. Jest on zagwarantowany wyłącznie po wykorzystaniu pierwszego i może trwać do 4 tygodni lub do 6 tygodni.

Charakterystyka urlopu

Dodatkowy urlop macierzyńskiJak sama nazwa wskazuje, urlop macierzyński związany jest z urodzeniem dziecka lub dzieci (co ciekawe, jeśli w jakiejś rodzinie dzieckiem zajmuje się ojciec, również korzysta z tej formy urlopu). W pierwszej kolejności, tuż po porodzie, korzysta się ze zwykłej formy urlopu macierzyńskiego – taki urlop należy się bezwarunkowo, a jego wymiar reguluje liczba dzieci, które przyszły na świat. Jeśli został wykorzystany w całości, w późniejszym czasie można skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Jest to minimum cztery tygodnie wypoczynku, jeśli urodziło się jedno dziecko, a w przypadku większej ilości – sześć tygodni.

Bezpieczny wypoczynek

Dodatkowy urlop macierzyński jest regulowany podobnymi kwestiami prawnymi, jak standardowy. Nie można np. zwolnić kogoś, kto korzysta z tego urlopu ani wręczyć mu wypowiedzenia (są jednak wyjątki; jeśli łamane jest prawo lub np. zakład pracy zostaje zamknięty, można dokonać zwolnienia). Tego rodzaju przypadki nie zdarzają się jednak zbyt często,  więc udając się na wspomniany urlop nie trzeba się martwić o to, co zastanie się w pracy po powrocie.

W jaki sposób starać się o urlop?

Charakterystycznym wymogiem dla dodatkowego urlopu macierzyńskiego jest jego następowanie po wcześniej wziętym standardowym macierzyńskim. Osoba starająca się o taki urlop musi więc wcześniej zakończyć poprzedni i przedłożyć pracodawcy odpowiedni wniosek. Urlop udzielany jest maksymalnie po siedmiu dniach po złożeniu wniosku. Wymiarem są tygodnie włącznie z dniami wolnymi od pracy (tj. łącznie z sobotami, niedzielami i ewentualnymi świętami), wnioskuje się więc o tydzień i więcej aż do uzyskania maksymalnego wymiaru odpowiednio czterech czy też sześciu tygodni.

Dodatkowy urlop macierzyński a praca

Korzystanie z urlopu macierzyńskiego dodatkowego nie jest przeszkodą, by realizować w tym czasie swoje obowiązki zawodowe (na podstawowym urlopie nie ma takiej możliwości). Można jednak wykonywać jedynie połowę z nich, a dokładniej połowę przydzielonego etatu. Urlop, o który wnioskuje pracownik, obliczany jest na podstawie pozostałej części etatu, więc teoretycznie jest to sposób na jego wydłużenie przy jednoczesnej obecności w miejscu pracy. Niezbędne jest jednak złożenie kolejnego wniosku z propozycją połączenia pracy z dodatkowym urlopem macierzyńskim. We wniosku definiuje się m.in. w jakim wymiarze czasu chce się pracować, a ile z tego ma zająć urlop. Chociaż ta opcja nie zawsze odpowiada pracodawcy, nie może się na to nie zgodzić – możliwość pogodzenia pracy z wypoczynkiem na dodatkowym urlopie jest jednym z gwarantowanych prawnie rozwiązań.

Działalność jednoosobowa

0

Samodzielna firma ma, jak każdy inny rodzaj działalności, swoje plusy i minusy. Plusem jest oczywiście duża swoboda, jaką dysponuje przedsiębiorca, pełna decyzyjność, brak osób narzucających własną wizję. Są też wady – wśród nich można wymienić np. konieczność świetnego zarządzania czasem, bo bardzo wiele jednoosobowych projektów upada z powodu zbyt mało silnej woli i nieumiejętności zdyscyplinowania się.

Bądź dla siebie surowym szefem

Działalność jednoosobowaGdy brakuje jakiegokolwiek zwierzchnika, niezwykle łatwo popaść w rozleniwienie, zacząć odkładać rzeczy na później, ignorować ważne sprawy czy też terminy. Na początku są to niewielkie obsunięcia czasowe, zaniedbania, później dochodzi do wybaczania sobie coraz większej ilości niedociągnięć. Jeśli ten stan się utrzyma, najprawdopodobniej nie ma co myśleć o osiągnięciu zysków na dłuższą metę. Działalność jednoosobowa wymaga od prowadzącej ją osoby dużej dokładności, bo inaczej problemy i błędy będą się nawarstwiać, przez co firma straci w oczach klientów i nie będzie dla nich atrakcyjna w obliczu konkurencji. Nie ma nikogo, kto doglądałby terminów czy właściwej realizacji obowiązków ani kto weryfikowałby jakość wykonywanych zadań.

Wielofunkcyjność

Ponieważ działalność jednoosobowa bywa tak samo wymagająca, jak zarządzanie małym przedsiębiorstwem, często wymaga kontaktu z klientami oraz przeprowadzania rozliczeń finansowych, osoba ją prowadząca musi posiadać rozliczne umiejętności i talenty. Nie można lekceważyć ani nauki języków, ani przedmiotów ścisłych, ani jakichkolwiek ćwiczeń praktycznych przygotowujących do zawodu. Wszystko może przydać się podczas prowadzenia swojej własnej firmy.

Istotne na początku i później – formalności

Planując założenie działalności jednoosobowej, trzeba również zająć się przygotowywaniem dokumentów i załatwianiem spraw w odpowiednich urzędach, żeby np. uzyskać NIP i REGON. Na początku może być tego dość dużo, do tego są to zupełnie nowe sprawy, które wymagają wdrożenia się czy też znajomości pewnych zagadnień prawnych. Niekiedy osoba początkująca potrzebuje w tym momencie wsparcia – na szczęście nietrudno o pomoc zwłaszcza w internecie, gdzie da się znaleźć dokładne poradniki wszystkich niezbędnych czynności. Także późniejsze etapy działalności młodego przedsiębiorcy wymagają regularnych wizyt w urzędach, przemierzania tysięcy ścieżek przy załatwianiu spraw, wykonywania telefonów i pisania maili.

Pomyśl o pomocnikach

W uzasadnionych przypadkach nawet przy jednoosobowej działalności można polegać na innych osobach. Można na przykład korzystać z pomocy księgowego, zwłaszcza na początku lub jeśli rodzaj pracy wymaga ciągłego jeżdżenia, kontaktu z klientami. Ktoś, kto zrealizuje „papierkową robotę”, wykona rozliczenia czy zajmie się finansami nie musi stać się regularnym współpracownikiem. Nie trzeba zatrudniać takiej osoby, można jednak podpisać umowę o dzieło lub zlecenie. Takie rozwiązania często stosowane są w wielu mikrofirmach i sprawdzają się całkiem nieźle.

 

Emerytura brutto

0

Wysokość emerytury przeważnie bywa uważana za zbyt niską. Pieniądze wypłacane w ramach tejże powinny wystarczyć na godne życie, ale nie każdy emeryt ma takie szczęście. W porównaniu do innych krajów, Polska ma dość niskie emerytury średnie, przez co wiele starszych osób ma poważne problemy z zapewnieniem sobie wyżywienia, opłat i np. leków bez sięgania po pomoc rodziny czy pożyczki.

Czy można wpłynąć na wysokość emerytury?

Emerytura bruttoKwota emerytury brutto przeważnie okazuje się nawet satysfakcjonująca, problem w tym, że na konto – bądź do ręki – trafia kwota netto. Ta jest uszczuplona o liczne opłaty, m.in. podatek, ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Konieczność potrącania pewnych sum z emerytury obniża ją niekiedy do zbyt niskiej wartości, przez co okazuje się niewystarczająca. Nie jest to tak dotkliwe w sytuacji, gdy emeryt jest np. jednym z członków rodziny i w razie problemów finansowych może liczyć na wsparcie dzieci, wnuków itd. Jeśli jednak jest to osoba samotna, co miesiąc pojawiają się kłopoty z przeżyciem do kolejnej wypłaty emerytury.

Gdzie liczy się emerytura brutto?

Dysproporcje między wysokością emerytury brutto a netto doprowadzają do nieco kuriozalnych sytuacji. Dane na temat średnich emerytur nie są aż takie pesymistyczne, tymczasem jeśli bierze się pod uwagę kwoty netto, obraz społeczeństwa wygląda dużo gorzej. Niestety kwota ta nigdzie się nie liczy lub bywa traktowana wybiórczo. Niekiedy zdarzają się podwyżki emerytur, które jednak są naliczane procentowo na zasadzie waloryzacji. Podwyżka jest najbardziej zauważalna u tych, którzy mają ogólnie dość wysoką emeryturę, a u osób z niską podstawą podwyżkę stanowi kilka złotych, więc jest to żadna różnica. Z tej też przyczyny większość emerytów, którzy miesięcznie otrzymują kwoty niższe niż 1500 zł, musi podejmować dodatkową pracę.

Co może emeryt?

Gdy emerytura brutto jest zbyt niska, trzeba pozyskiwać środki w inny sposób. Emeryci mogą dorabiać, ale są limitowani przez pewną kwotę dochodu – jej  przekroczenie nie jest legalne i trzeba tak organizować sobie pracę, by do takiej sytuacji nie doszło. Jeśli osoba będąca na emeryturze jest sprawna i w pełni władz umysłowych, może zajmować się dowolnym dorywczym zajęciem. Co prawda robi to zamiast wypoczywać, ale niekiedy w ten sposób rodzi się prawdziwa pasja lub pojawia się pierwsza okazja do realizowania swojego hobby. Przeważnie podejmowane są dość lekkie prace, na przykład ogrodnictwo, prowadzenie bloga, szydełkowanie, robienie odzieży na drutach, gotowanie, elementy stolarki użytkowej i dekoracyjnej. Wielu emerytów podejmuje się podobnej pracy, jaką wykonywali wcześniej, ale w dowolnych godzinach. Robią to, co lubią, więc mogą nieco dorobić i dzięki temu zwiększyć środki finansowe, jakimi dysponują w ciągu miesiąca – niekiedy udaje się np. zorganizować sobie wakacje. Czy jednak emerytura nie powinna być czasem, w którym można swobodnie wypoczywać?

Biznes na wsi

0
Biznes na wsi

Wieś nie wydaje się zbyt dobrym miejscem na rozwój biznesu? Nie obawiaj się – wbrew pozorom można tutaj uruchomić bardzo wiele ciekawych inicjatyw, począwszy od standardowej agroturystyki aż po farmę wiatrową czy hodowlę unikalnych gatunków zwierząt. Można też prowadzić dowolną „zwykłą” działalność, jeśli znajdzie ona optymalną ilość zainteresowanych odbiorców.

Na co zwrócić uwagę?

Ważna jest specyfika regionu, ale nie chodzi o to, by wzorem wszystkich innych okolicznych przedsiębiorców obsiewać grunt pszenżytem, bo pięknie tutaj rodzi. To całkiem dobry sposób na umiarkowane zyski, ale na pewno nie pozwoli osiągnąć spektakularnych rezultatów. Tereny wiejskie oferują mnóstwo perspektyw związanych z turystyką, hodowlą czy wspomnianym rolnictwem, można jednak wykorzystać ich atrakcyjność do stworzenia tła jakiejkolwiek innej działalności lub zainteresować się przetwórstwem, postawić na usługi (w zależności od potrzeb), rozwinąć aspekt edukacyjny i kulturalny.

Analiza perspektyw

Biznes na wsiBiznes na wsi może być ograniczony do pewnego obszaru bądź nie. W zależności od wyboru opcji, trzeba od samego początku konsekwentnie planować każdy kolejny krok. Najtrudniejsze są zdecydowanie plany dotyczące wykorzystania wyłącznie wsi jako grona odbiorców produktu lub usługi. Jest to specyficzny region, do tego często niewielki – wielkość przeciętnej wsi sprawia, że niektóre rodzaje działalności mogą być kompletnie nieopłacalne lub bezsensowne z uwagi na bliskość miasta, do którego mieszkańcy jeżdżą w dowolnych celach. Działalność, która nie przyniesie zysków, wygeneruje straty i może zniechęcić do prób wykorzystania terenów wiejskich, więc lepiej jest dobrze się zastanowić.

Co może się sprawdzić?

Tereny wiejskie często pozbawione są przydatnym mieszkańcom punktów usługowych. Można sprawdzić, jaki będzie najlepszym rozwiązaniem mając na uwadze również to, że każdy większy zakład stworzy przynajmniej kilka miejsc pracy (jeśli nie planuje się samodzielnej działalności). Dobrze sprawdzają się: usługi krawieckie/szewskie – (specyficzne dla terenów wiejskich jest wprawdzie robienie zakupów z dala od miejsca zamieszkania, ale też z reguły jest tu więcej osób w średnim i starszym wieku, które cenią tego typu usługi), medyczne – na przykład przychodnia dentystyczna, weterynaryjna, kosmetyczna. Dysponując fachowymi umiejętnościami i wyposażeniem, można „uciągnąć” taki punkt samodzielnie. Drugim uniwersalnym i opłacalnym rozwiązaniem jest sklep oferujący towar będący deficytem w danej okolicy, czyli np. nie ma sensu otwierać kolejnego spożywczego, ale już salonik prasowy czy apteka mogą się okazać strzałem w dziesiątkę. Przy okazji warto zwrócić uwagę na możliwość skorzystania z opcji franczyzy. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba samodzielnie pracować na sukces marki, jak i inwestować w szkolenia, więc dla początkujących jest to bardzo opłacalny pomysł. Wiele opcji franczyzy dostępnych jest już dla małych lokali – jak najbardziej warto spróbować.

Jak się zwolnić z pracy?

0
Jak się zwolnić z pracy?

Zwolnienie z pracy nie należy do najprzyjemniejszych sytuacji, jakie mogą spotkać człowieka, ale niektóre osoby decydują się na taki krok z różnych przyczyn. Ich pobudki mogą wynikać z pozyskania szansy na lepsze zatrudnienie, z powodów osobistych, wyjazdu bądź jeszcze innych spraw. Ponieważ warto zrobić to w sposób jak najbezpieczniejszy dla interesów swoich i pracodawcy, poniżej przedstawiamy możliwości dostępne w tej kwestii dla pracownika.

Łatwo i szybko – za porozumieniem stron

Jak się zwolnić z pracy?Porozumienie stron to coś na kształt oświadczenia woli, składanego z podaniem terminu (lub nie) rozwiązania kontraktu. Obie strony zawartej kiedyś umowy o pracę, czyli pracodawca i pracownik, decydują się na jej rozwiązanie w terminie bądź z dniem złożenia podpisów pod nowym dokumentem. Jest to wygodny sposób, bo pozwala ominąć okres wypowiedzenia oraz zniwelować pewne obostrzenia związane np. z ciążą pracownika czy innym aspektem, który w inny sposób stanowiłby istotną przeszkodę przy rozwiązywaniu umowy. Rozwiązanie stosunku o pracę za porozumieniem stron wydaje się idealne, ale trzeba uważać na jedną kwestię – jeśli po tym zdarzeniu planuje się np. rejestrację w urzędzie pracy, może to być niełatwe. Zwłaszcza utrudnione staje się uzyskanie zasiłku.

Krótszy okres wypowiedzenia

Niekiedy długość okresu wypowiedzenia jest znaczącą przeszkodą w planach pracownika. Można więc starać się o skrócenie tego okresu, co jest często możliwe i praktykowane. Żeby jednak w ogóle myśleć o takiej opcji, najpierw należy przedłożyć do pracodawcy oświadczenie o planowanej rezygnacji z pracy. Jeśli zawiązana wcześniej umowa była umową o pracę na czas określony bądź nieokreślony, skrócenie okresu wypowiedzenia nie jest problemem. Podobnie dzieje się też w przypadku np. umowy na okres próbny. Przy takich umowach obowiązuje wspomniany okres wypowiedzenia i można wnioskować o jego skrócenie. W tych wszystkich przypadkach mamy do czynienia z okresem od 3 dni roboczych do 3 miesięcy w zależności od stażu pracy w danym stosunku lub od czasu, na jaki została zawarta umowa. Możliwość skrócenia o wybrany czas następuje przy porozumieniu z pracodawcą po złożeniu odpowiedniego oświadczenia.

Nagłe rozwiązanie stosunku pracy

W niektórych przypadkach rozwiązanie stosunku pracy następuje nagle. Nie jest to najbardziej korzystny sposób na to, jak się zwolnić z pracy, ale bywa uzasadniony np. warunkami bezpieczeństwa. Pracownik może starać się o takie zwolnienie w związku z trudnościami, jakie spotyka wykonując swoje obowiązki zawodowe, na przykład niewłaściwym wyposażeniem miejsca pracy, mobbingiem, złą atmosferą w biurze, zakłóceniami w kwestii BHP. Niekiedy odejście pracownika z nagłym rozwiązaniem stosunku pracy wiąże się z lekceważeniem jego podstawowych praw np. prawa do otrzymywania terminowych wypłat, płatności za nadgodziny, urlopów w określonym wymiarze itd. (jeśli to pracownik nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, pracodawca zwalnia go np. dyscyplinarnie).

 

 

 

 

 

 

Ile wynosi emerytura?

0
Ile wynosi emerytura?

Wysokość emerytur jest jedną z kwestii, która ciągle przewija się na łamach gazet oraz portali internetowych. Podobnie jak średnie zarobki w naszym kraju, tak samo emerytury uważane są za niezbyt wysokie w porównaniu do innych krajów w Unii Europejskiej. Chociaż co pewien czas pojawiają się waloryzacje czy podwyżki, kwota, na jaką mogą liczyć emeryci o różnej przeszłości zawodowej, nie jest zbyt wysoka.

Przeciętne pieniądze vs jakość życia

Na najwyższe emerytury liczyć mogą osoby, które uzyskiwały duży dochód w swojej pracy zawodowej, lub te, które systematycznie oszczędzały samodzielnie czy też dzięki funduszom emerytalnym. Brak dobrze płatnej pracy oraz składek z przeznaczeniem na emeryturę skutkuje tym, że comiesięczne wypłaty z ZUS lub KRUS będą niewielkie – praktycznie zbyt niskie, żeby można było się komfortowo utrzymać. Przeciętne stawki przyznawane emerytom to 1700 zł na rękę, jednak spora grupa osób otrzymuje znacznie mniej. Wielu emerytów miewa przez to spore trudności z utrzymaniem się, zwłaszcza jeśli pojawiają się różne zdarzenia losowe, choroby itd.

Jak się starać o emeryturę?

Ile wynosi emerytura?Po zakończeniu pracy zawodowej należy przedłożyć do odpowiedniej instytucji dokumenty pozwalające na wyliczenie lat pracy i tym samym obliczenie wysokości emerytury. Dzięki temu już na samym początku wiadomo, ile wynosi emerytura i mniej więcej kiedy rozpocznie się jej wypłacanie. Osoby kończące pracę przedwcześnie mają możliwość sięgnięcia po tzw. świadczenia pomostowe, czy też świadczenia przedeemerytalne – oba wypłacane są przez te same instytucje. Pieniądze te są mniejsze niż późniejsza emerytura, ale gwarantują osobie odchodzącej z zakładu pracy pewien dochód umożliwiający zachowanie stabilności finansowej. Właściwe świadczenie będzie trafiało do danej osoby po przeliczeniach oraz dopełnieniu wszelkich formalności. Nieraz dzieje się to w ciągu tygodni, nieraz czekać trzeba kilka miesięcy.

Różnice i nierówności

Przeważnie więcej pieniędzy w związku ze świadczeniem emerytalnym otrzymują mężczyźni – wysokość średniej emerytury przyznawanej osobom płci męskiej jest wyższa od tej należnej kobietom o prawie 800 zł. Niezależnie jednak od płci, wszystkie świadczenia byłyby sporo wyższe, gdyby nie konieczność oddawania części należnych pieniędzy na różnego rodzaju składki i podatki. Między innymi dlatego prawdziwa wysokość emerytur okazuje się niewystarczająca do pokrycia potrzeb chorujących czy też ogólnie niezbyt zamożnych osób. Dla tych, którzy przed przejściem na emeryturę dorabiali w różnych miejscach, nie mieli zbyt stabilnego zatrudnienia, mogą to być bardzo małe pieniądze.

Czy warto być emerytem?

Przejście na emeryturę jest koniecznością, jednak w przypadku osób planujących swoją przyszłość może to być znacznie lepszy czas – wystarczy odprowadzać pieniądze na ten cel, korzystać z lokaty czy też funduszu emerytalnego. Oprócz tego, co zbiera się w sposób standardowy, dodatkowe kwoty są bardzo pożądane. W wielu przypadkach opłaca się też przejść na świadczenie przedemerytalne – można liczyć na lepsze warunki finansowe, a wkrótce ma wejść mniej korzystna zmiana.

 

Jak założyć firmę w Czechach

0
Jak założyć firmę w Czechach

Polska rozwija się pod względem możliwości, jakie oferowane są młodym przedsiębiorcom. Osoby te wciąż mogą jednak uważać, że w innym kraju lepiej uda im się rozpocząć własny biznes bądź mieć inne powody przemawiające za lokalizacją działalności poza ojczyzną. W takiej sytuacji trzeba sprawdzić, jakie są formalności związane z założeniem interesu i jakie korzyści mogą czekać na przyszłego biznesmena.

Lokalizacja – Czechy

Jak założyć firmę w CzechachCzechy stanowią interesujące rozwiązanie dla osób marzących o opłacalnym, prężnie rozwijającym się  biznesie. Nasi sąsiedzi charakteryzują się, jak wynika z opinii już działających tam przedsiębiorców, bardzo przyjaznym podejściem do bliźniego. Pracując z klientem, nie odniesie się więc wrażenia, że wszyscy są roszczeniowi i pełni pretensji – w Czechach łatwiej zarobić życzliwy uśmiech. O wiele łatwiej jest też kontaktować się z ludźmi i partnerami biznesowymi. Porównując Czechy z Polską pod względem umiejętnego wykorzystania mediów, głównie internetu – jest tam dużo lepiej. Osobiste załatwianie spraw zdarza się znacznie rzadziej niż w naszym kraju, większość rzeczy można zrealizować zdalnie, ewentualnie posługując się wsparciem pełnomocnika. Niweluje to długie kolejki oraz konieczność oczekiwania na bycie przyjętym w jakiejś instytucji.

Opłacalny biznes

Założenie firmy w Czechach może być opłacalne na tyle, że część przedsiębiorców decyduje się tam sfinalizować formalności, nie zmieniając miejsca zamieszkania. W tym czasie można też robić cokolwiek innego, nawet pracować na etacie, a firma będzie  przynosiła zyski. Wystarczy zdalna kontrola nad tym co dzieje się w przedsiębiorstwie. Oczywiście żeby taka działalność funkcjonowała, trzeba spełnić pewne warunki. Firma funkcjonująca z dala od właściciela przeważnie mieści się w sektorze usług (stacjonarna produkcja zdecydowanie odpada), poza tym nie można mieć jednocześnie działalności w Czechach i np. fabryki  bądź punktu oferującego jakieś produkty (tartak, hurtownia) na terenie Polski.

Korzystniejsze kwestie podatkowe

Pozostają jeszcze kwestie podatków. Koszt składek ubezpieczeniowych zdrowotnych i społecznych jest dość podobny, chociaż można zaobserwować nieco korzystniejsze stawki niż bywa w Polsce.  Polacy zakładając firmę w Czechach mogą liczyć na wsparcie od osób wykonujących usługi księgowe i pomagających zagranicznym biznesmenom postawić pierwsze właściwe kroki na obcym rynku. Usługi te nie są jednak darmowe, więc należy dobrze przemyśleć początkowy kapitał. Opłatę za usługi ponosi się obok wszelkich innych wydatków, na szczęście zakładając dość dobre prosperowanie w pierwszym roku pozwoli szybko zrekompensować sobie ten potrzebny wydatek. Dzięki pomocy fachowców ma się znacznie lepszy start, między innymi można znacznie łatwiej zrealizować wszystkie formalności i pogodzić z prowadzeniem biznesu w Czechach pozostałe sprawy zawodowe. Można się do nich zwracać z każdym problemem, który pojawi się na początkowym etapie działalności.

Jak zarobić pieniądze przez internet za darmo

0
Jak zarobić pieniądze przez internet za darmo

Zarabianie bez inwestowania marzy się wielu osobom, które próbują wykorzystać internet do zwiększenia swojego budżetu. Istnieją sposoby, pozwalające na osiągnięcie zysków bez wkładu pieniężnego. Zamiast funduszy, trzeba poświęcić swój czas i wykazać się kreatywnością, pracowitością oraz zdecydowaniem. Warto też mieć pasję, bo osoby wyróżniające się zainteresowaniami mają znacznie większą szansę „wybicia się” w internecie.

Blogi o tym, jak zarobić pieniądze przez internet za darmo

Jak zarobić pieniądze przez internet za darmoSposób zarobkowania z wykorzystaniem bloga jest dość znany i czasami pozwala osiągnąć zyski, innym razem mimo starań niewiele z tego wychodzi. Dość istotny jest wybór tematyki, jaką będzie poruszał blog, lekkie pióro i umiejętność sprzedania tworzonych przez siebie treści. Najważniejsi są oczywiście czytelnicy. Osoby zdecydowane na szybki zysk szukają tematu, który z miejsca się sprzeda. Rozwiązaniem są chociażby blogi finansowe, o zarabianiu, o tym, jak zyskać nie tracąc i całkowicie za darmo. Stworzenie ciekawych, oryginalnych treści jest kluczowe, bo takich blogów nie brakuje, więc trzeba wyróżnić się spośród konkurencji i przekonać do siebie klientów. Istotna jest też fachowość wpisów oraz nadążanie za tym, co aktualnie jest modne. Słowem, trzeba śledzić trendy i dokształcać się w zakresie dostępnych narzędzi. Można pisać bloga, nie będąc ekspertem, ale największe szanse na sukces mają świetni fachowcy, którzy chcą dzielić się z czytelnikami specjalistyczną wiedzą.

Robienie dobrych zdjęć

Coraz łatwiej o aparat, który posłuży jako dobre narzędzie do utrwalania rzeczywistości. Nawet młodzież dysponuje niezłej jakości urządzeniami dostępnymi jako element telefonu komórkowego, dzięki którym można sfotografować „chwilę” i pokazać swoją wrażliwość. Oczywiście nie każde zdjęcie nadaje się do pokazywania dalej, ale warto próbować – najlepsi mogą w ten sposób zarobić niezłe pieniądze. Na początek warto robić jak najwięcej fotek, eksperymentować i starać się korzystać z konstruktywnej krytyki oglądających. Można prowadzić własnego fotobloga, zamieszczać zdjęcia w serwisach dla artystów oraz wysyłać najbardziej udane ujęcia na przeróżne konkursy. Chodzi o to, żeby zostać zauważonym – dzięki temu może pojawić się szansa na angaż w jakimś wydawnictwie lub na zakup pojedynczych zdjęć. Dobrym pomysłem jest też sprawdzenie, co oferują serwisy stockowe. Jeśli zamieszczone tam zdjęcie zostanie przez kogoś pobrane w pełnej rozdzielczości, konto autora zostanie zasilone niewielką sumą.

Systemy poleconych

Żeby zarabiać na poleconych, trzeba dysponować własną stroną, sklepem internetowym, blogiem lub chociażby fanpage’em na facebooku. Polecanie produktów powinno odbywać się w sposób naturalny i jak najmniej nachalny, jak również rzetelny. Zyski dotyczą sytuacji typu skorzystanie z produktu lub usługi przez poleconego, założenie konta w banku, kliknięcie w reklamę czy link prowadzący do sklepu z propozycjami.

Zobacz też