Zakres obowiązków firmy w dziedzinie ochrony środowiska

0

Twoja firma produkuje szkodliwe odpady, a może przyczynia się do zwiększonej emisji gazów do atmosfery? Bądź ostrożny – przepis dotyczące ochrony środowiska są dość rygorystyczne i złamanie prawa może powodować poważne konsekwencje. Jeśli nie chcesz, by twoja firma miała problemy, zapoznaj się z twoimi obowiązkami przedsiębiorcy wobec środowiska.

Ochrona środowiska – czym jest i dlaczego ma znaczenie dla twojej firmy

Ochrona środowiska to wszelkie działania, jakie podejmuje człowiek w celu zapobiegania szkodom, które mogłyby zostać wyrządzone zasobom naturalnym. Poza prewencją ochrona środowiska zajmuje się też naprawianiem już powstałych szkód; mowa tu na przykład o katastrofach morskich (wycieku ropy itd.).

A jakie znaczenie ma ochrona środowiska dla  twojej firmy? Jak się okazuje, całkiem spore. Dba ona o to, by produkcja w przedsiębiorstwach nie eksploatowała nadmiernie środowiska. Różne dziedziny produkcji mogą różne oddziaływać na środowisko, ale istnieją ogólne prawa dotyczące ochrony środowiska, których musi przestrzegać każdy przedsiębiorca. Musi ich przestrzegać każdy, kto:

  • Prowadzi firmę produkującą więcej niż 1 tonę niebezpiecznych odpadów rocznie (lub 5 tysięcy ton innych odpadów).
  • Wytwarza odpady niebezpieczne w ilości powyżej 100 kg rocznie.

Ponadto przedsiębiorcy muszą przestrzegać przepisów dotyczących między innymi kontroli emisji zanieczyszczeń do powietrza. Kontrolę gazów przeprowadza się co pół roku, podobnie jak i kontrolę wody powierzchniowej i podziemnej. Dodatkowo przedsiębiorcy muszą też dostarczać informacje o odprowadzanych ściekach (o ich stanie i składzie). Wszystkie wyniki badań muszą został przekazane do marszałka województwa, w przeciwnym razie przedsiębiorcy grożą kary pieniężne.

Jakich pozwoleń potrzebuje przedsiębiorca?

Ochrona środowiska przewiduje również konieczność posiadania pozwoleń dla danego przedsiębiorstwa. Musisz posiadać m.in. pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza, pozwolenie wodnoprawne na pobór wód powierzchniowych lub podziemnych, pozwolenie na wprowadzenie ścieków do wód lub do ziemi i pozwolenie na wytwarzanie odpadów. W sytuacji, gdy twoje przedsiębiorstwo produkuje odpady niebezpieczne, musisz przedstawić program ich utylizacji, który nie będzie szkodliwy dla środowiska.

Kary dla osób nieprzestrzegających prawa

Jeśli nie przestrzegasz prawa, musisz liczyć się z tym, że Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) będzie musiał nałożyć na twoją firmę karę pieniężną. Kontrole przeprowadzane są cyklicznie lub na przykład wtedy, gdy ktoś zgłosi skargę na twoją firmę. Wymierzone kary są zależne od wyrządzonych szkód; najmniejsza kwota waha się zwykle w okolicy tysiąca złotych, a najwyższa może sięgać nawet miliona. Dodatkowo WIOŚ przewiduje również kary za nieskładanie sprawozdań z działań do wojewody.

Autor: Pozycjoneria.pl. Artykuł powstał dzięki współpracy z przedstawicielem firmy Team Prevent Sp. z o.o. z Pszczyny.

Bieżnia Sky Walk – Nowość na rynku treningowym

0

Na rynku przyrządów treningowych już wkrótce mają się pojawić nowości dla kobiet- innowacyjne bieżnie BE06 Sky Walk (wersja bez poręczy) oraz BE08 Sky Walk (z poręczą). Co jest wyjątkowego w tym urządzeniu?

Monety inwestycyjne czy monety kolekcjonerskie?

0

Inwestycją może być zakup zarówno monet inwestycyjnych, jak i kolekcjonerskich. Choć obydwa typy kruszców różnią się od siebie pewnymi cechami, doświadczonym inwestorom nie przeszkadza to w poszerzaniu swojego portfela inwestycyjnego w taki sposób, by móc cieszyć się i dobrą lokatą na przyszłość, i okolicznościowymi okazami, które mogą, lecz nie muszą podlegać późniejszej odsprzedaży.

Obsługa prawna spółek

0

Obsługa prawna spółek to zagadnienie, z którym zdecydowanie najlepiej poradzą sobie doświadczone kancelarie adwokackie oraz kancelarie radców prawnych. Dla wielu firm usługi doradcze z zakresu funkcjonowania podmiotów gospodarczych są absolutnie niezbędne do dalszego przetrwania na współczesnym, dość trudnym rynku.

Normy ISO, które pomogą Twojej firmie zwiększyć efektywność działań

0

Maksymalizacja wykorzystania zasobów i co za tym idzie osiąganych zysków jest niezmiernie ważna dla każdej firmy. Aby podnieść efektywność procesów zachodzących w organizacji warto pomyśleć o wdrożeniu certyfikowanych systemów zarządzania w różnych obszarach. Poniżej opisuję krótko dwie normy, które pomogą prężnie rozwijać się Twojej firmie.

Prawo jazdy w pracy

0

Własny samochód w obecnych czasach jest niezwykłym ułatwieniem w codziennym przemieszczaniu się. Dlatego też, coraz więcej osób chce posiadać własne auto. Jednak, aby móc poruszać się autem po drogach, niezbędny jest dokument to tego uprawniający, czyli prawo jazdy.

Prawo jazdy otrzymuje osoba, która zdała specjalny egzamin na prawo jazdy i przeszła pozytywnie badania dla kierowców. Egzamin ten, sprawdza elementarną wiedzę przyszłego kierowcy zarówno pod względem teoretycznym jak i praktycznym. W końcu bezpieczeństwo na drogach, zależne jest od każdego uczestnika ruchu drogowego. Dlatego też, bardzo ważne jest, aby samochód mogły prowadzić wyłącznie osoby, które potrafią zarówno kierować pojazdem jak i bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym.

Z myślą o szkoleniu przyszłych kierowców, powstają coraz to nowe szkoły jazdy. Szkoła nauki jazdy to miejsce, w którym przyszły kierowca będzie stawiał swoje pierwsze kroki w drodze do prowadzenia pojazdu. W szkole takiej pozna zarówno teorię jak i praktykę. Decydując się na wybór szkoły nauki jazdy, warto zapoznać się z opiniami o wielu z nich. Konkurencja na rynku jest ogromna, dlatego przyszły kierowca, powinien wybrać szkołę jak najlepszą. Bardzo ciekawym wyznacznikiem jakości szkoły jest procent zdawalności. Procent taki, określa jaka część uczniów tej szkoły zdaje egzamin na prawo jazdy za pierwszym podejściem. Im wyższy procent, tym większa szansa, że instruktorzy rzetelnie podchodzą do szkolenia przyszłych kierowców.

Posiadania swojego samochodu umożliwia większą niezależność. Jednak, aby móc się nim poruszać do drogach, należy najpierw zadbać o swoją edukację w tym temacie.

Ocena 360° – bardziej obiektywna od innych metod oceny

0

Już w 1996r. wśród 1000 największych firm notowanych przez „Fortune” 90% organizacji stosowało w całości lub elementy oceny 360-stopniowej (360-degree feedback).

Innowacyjność audytu VDA

0

Praca w branży motoryzacyjnej to duże wyzwanie. Przy projektowaniu nowych modeli pojazdów potrzeba maksymalnego skupienia – z samochodów będą korzystać ludzie, maszyny muszą być więc maksymalnie bezpieczne i odpowiednio przetestowane. We wspomnianej branży niezwykle pomocny jest audyt VDA (Verband der Automobilindustrie), którego nazwa pochodzi od stowarzyszenia przemysłu motoryzacyjnego. Zajmuje się ono m.in. badaniami skupiającymi się wokół maszyn.

Na czym polega innowacyjność audytu VDA?

Na tym, że zamiast korygować błędy poprodukcyjne, skupiamy się raczej na niwelowaniu ich już na etapie projektowania. Audyt opiera się na podręcznikach VDA, które umożliwiają bezproblemowe przejście przez fazy procesu oraz wyrobu. To ważne, by zapobiegać błędom na jak najwcześniejszych etapach, ponieważ wtedy można zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy (nie trzeba będzie też tracić energii na załatwianie dodatkowych pozwoleń).

Podręczniki VDA opierają się przede wszystkim na prewencji. Mądre zarządzanie etapami  przedprodukcyjnymi przyspieszy przejście przez wszystkie procesy. W branży motoryzacyjnej ma to szczególnie duże znaczenie, ponieważ przejście od projektu do gotowego wytworu trwa znacznie dłużej niż w innych branżach.

Jak wygląda audyt VDA?

Na początku każdy z uczestników otrzymuje oryginalne materiały szkoleniowe przetłumaczone z języka niemieckiego na język polski. Wszelkie zawarte w podręcznikach VDA zagadnienia są objaśnianie na bieżąco  przez profesjonalnych trenerów. W pierwszym etapie audytu omawia się kolejno różne metody zarządzania jakością, a także przeprowadza się analizę ryzyka. Już w tym momencie przy współpracy z trenerami jesteśmy w stanie wykluczyć wiele błędów. Częścią audytu VDA jest również  przyjrzenie się wymaganiom klienta – przy dokładnej interpretacji będzie można jeszcze na etapie projektowania dodać elementy do samochodu, zamiast później ulepszać go już po wprowadzeniu na rynek. Każda przeszkolona osoba otrzymuje oryginalny certyfikat wydawany przez VDA. Warto wiedzieć, że takie zaświadczenie jest uznawane na całym świecie – to z pewnością przyda się firmom, które nawiązują międzynarodowe kontrakty.

Autor: Mariusz Zakrzewski. Artykuł “Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu” powstał dzięki uprzejmości przedstawiciela firmy Team Prevent Poland sp. z o.o. z Pszczyny.

Pomoc w dostosowaniu powierzchni biurowej, czyli spaceplan w praktyce

0

Idealna organizacja powierzchni biurowej jest niezwykle skomplikowanym zadaniem. I choć na początku wydaje się, że im większa przestrzeń, tym łatwiej ją zaaranżować. W rzeczywistości – funkcjonalne biuro wymaga nie tylko doskonałej znajomości trendów, ale także doświadczenia w projektowaniu i wyposażaniu tego typu wnętrz. W ich przypadku doskonale sprawdza się także przygotowany jeszcze przed rozpoczęciem gruntownego remontu spaceplan, który zaprezentuje możliwości danego pomieszczenia oraz najlepsze dla niego rozwiązania architektoniczne.

Palety z tworzyw sztucznych

0

Palety z tworzyw sztucznych są bardzo dobrą alternatywą dla powszechnie stosowanych palet drewnianych. Coraz większa troska o środowisko naturalne oraz rozwój produktów z tworzywa sztucznego ogromnie wpłynęły na wzrost zainteresowania paletami plastikowymi. Palety z tworzyw sztucznych nie tylko dorównują paletom drewnianym, ale pod wieloma względami je po prostu przewyższają.

Zobacz też